Şirin ve güzel mimarisiyle dikkat çeken bir Avrupa ülkesi ise Yunanistan’dır. Vize işlemleriniz için, gerekli bir takım işlemler bulunmaktadır. Bu işlemler genellikle 90 günü geçmeyen vize başvuruları için son derece önemlidir. Bunlar Yunanistan Konsolosluğu tarafından sunulmuş belge ve evraklardır. Yunanistan bir Avrupa Birliği üyesi ve Schengen topluluğu üye ülkesidir. T.C. Vatandaşları Yunanistan seyahatleri öncesi Umuma Mahsus Pasaport (Bordo) sahibi olmaları halinde veya Pasaportlarında geçerli Schengen vizeleri yok ise bu ülkeye Yunanistan vizesi alarak seyahat etmeleri mecburidir. Türkiye Cumhuriyeti Diplomatik (Siyah), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri ise; 180 gün içinde 90 ikame günü süreyi ihlal etmeme koşulu ile ülkeler arasında yapılan vize muafiyeti anlaşması nedeni ile Yunanistan vizesi işlemlerinde muaf tutulacaklardır.

Yunanistan’ da maksimum 90 gün konaklayacak kişiler Yunanistan Schengen vizesi için müracaat gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Yunanistan’ da maksimum 90 gün konaklayacak kişiler Yunanistan vizesi için başvuru gerçekleştirmeleri gerekirken Yunanistan vize başvuruları kısmen Yunanistan Konsolosluklarına gerçekleştirilebilecektir. Yunanistan Başkonsolosluğu İstanbul Yunanistan Schengen vize başvurularını yetkili vize başvuru merkezleri aracılığıyla kabul etmektedir. Vize başvuru sahipleri Yunanistan Schengen vizesi için başvurularını yetkili başvuru merkezlerine gelerek gerçekleştirebilirler. Yunanistan vize başvuru merkezleri randevu sistemi ile vize başvurularını kabul etmektedir. Yunanistan vizesi için başvuruda bulunacak kişiler Yunanistan vizesi randevularını alarak başvuru merkezlerini ziyaret etmeleri önemle tavsiye olunur. Yunanistan vizesi işlemleri için başvuru merkezi, 08.30 ila 17.30 saatleri arasında hizmet vermektedir. Belgelerinizin ve işlemlerinizin aksamaması ve daha sağlıklı bir vize alabilmeniz için gerekli her şeyi en ince ayrıntısına kadar anlatan ve bu konuda yardımcı olan Vize Merkezi şubelerimize Yunanistan vizesine dair ne varsa sorabilirsiniz. Size güvebilir kadromuzla yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Daha sağlıklı ve başarılı bir Yunanistan vizesi için bilmeniz gereken başka hususlar da şunlardır:

Yunanistan’ da 90 günden daha az bir süre konaklama yapacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları veya Türkiye oturum izni sahibi yabancı uyruklu vatandaşlar; Yunanistan’ a Tatil, Tur ve Gezi amaçlı seyahat gerçekleştirecek olmaları halinde Yunanistan Turistik Schengen Vizesi için başvuruda bulunmalıdırlar. Kişiler Yunanistan Turistik Vizesi için müracaatları Yunanistan vize başvuru merkezlerine gerçekleştirebilirler. Yunanistan’ a İş görüşmesi, Fuar, Toplantı ve Müşteri ziyaretinde bulunmak için seyahat edecek olmaları halinde ise Yunanistan Ticari vize için başvuruda bulunmaları gerekecektir.

Yunanistan Ticari Vize başvuruları, Yunanistan vizesi başvuru merkezlerine gerçekleştirilebilir. Yunanistan’ a bu ülke de bulunan aile, akraba ve arkadaşlarını ziyaret etmek için seyahat edecek kişiler Yunanistan aile ziyareti vizesi için başvuruda bulunmaları gerekecektir. Yunanistan aile ziyareti vizesi için başvurular Yunanistan vize başvuru merkezlerine gerçekleştirilebilir. Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus Pasaport sahibi kişilerin Yunanistan’ a olan seyahatleri öncesi pasaportlarında geçerli Schengen vizeleri yok ise Yunanistan vizesi alarak seyahat etmeleri zorunludur. T.C. Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaporta sahip vatandaşlar ise yıl içerisinde 90 ikame günü süreyi ihlal etmeme koşulu ile Yunanistan vize işlemlerinde bulunmaları gerekmez. Ancak söz konusu pasaportlara sahip kişiler seyahatleri öncesi Pasaport geçerlilik sürelerini kontrol etmeleri önemle rica olunur. Yunanistan Konsoloslukları Yunanistan kısa süreli vize başvurularını istisnai durumlar dışında Konsolosluğa kabul etmemektedir.

Burada bizler Vize Merkezi olarak size gerekli her türlü yardımı yapmaktan son derece mutluluk duyarız. Yunanistan Konsolosluğu ve Tüm Schengen üye ülkeler 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren biyometrik Bilgi Kaydı Sistemine geçmiş bulunmaktadır. Bu sebeple Pasaportunda ‘’VİS’’ ibaresi bulunmayan kişiler Yunanistan ve diğer Schengen ülkeleri için yapacak oldukları Schengen vize müracaatları için biyometrik bilgilerini ibraz etmekle yükümlü olacaklardır. Başka hususlar da şunlardır: Yunanistan vizesi için biyometrik veri ibrazı, Yunanistan vizesi başvuru formu. Yunanistan vizesi ile ilgili kafanıza takılan bir şey varsa ya da daha ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsanız güvenilir ve tecrübeli Vize Merkezi kadromuzla size her konuda yardımcı olmaktan son derece memnuniyet duyarız.

Whatsapp
Whatsapp
Merhaba