Avrupa’nın bir başka şirin ve sıcak ülkesi olan Portekiz’e gitmek için Portekiz vizesi alanız gerekiyor. Portekiz’e yolculuk etmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Portekiz vizesi için başvuruda bulunmak zorundadırlar. Bu bireylerin pasaportunda geçerli Schengen Vizesi bulunuyorsa, mevcut vize ile Portekiz vizesi için başvurusu yapmadan yolculuk edebilirler. Hususi(Yeşil) Pasaport, Hizmet yani Gri Pasaportu ve Diplomatik yani Siyah ve Kırmızı Pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan yolculukları için Portekiz vizesi başvuru işlemlerinden muaf tutulmaktadırlar. Uzun vadeli (çalışma, oturum vb. ) ikamet gerektiren yolculuklar için Portekiz’e yolculuk edecek olan Umuma Mahsus (Bordo), Hususi (Yeşil) Pasaport, Hizmet(Gri) Pasaportu sahibi bireyler Portekiz vize işlemleri ne tabi tutulmaktadırlar. Portekiz’e kısa vadeli ya da uzun vadeli sebeplerle yolculuk etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve 3. ülke vatandaşları vize başvurularını Portekiz Konsolosluğu’na Macaristan Konsolosluğu’na, Portekiz Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlara ya da Vize Ofisleri ile Turizm/Yolculuk Firmalarına yapmalıdır. Burada bizler Vize Merkezi olarak yılların verdiği deneyim ve güvenle tüm Portekiz vize işlemlerinde size danışmanlık yapıp gerekli her türlü danışma hizmetini sunmaktayız. Bize bir telefon ederek ya da Vize Merkezi şubelerimizi ziyaret ederek bundan faydalanabilirsiniz. Ancak yine de bilmenizi isteğimiz birkaç hususu daha eklemekte fayda var. Öncelikle Portekiz Schengen Bölgesi’ne üye devletlerarasında bulunmaktadır. Bundan dolayı Portekiz Schengen vizesi sahibi bireyler yolculuklarını Portekiz’den başlatmak şartıyla diğer Schengen ülkelerine de Portekiz Schengen vizesi ile yolculuk edebilmektedirler. Portekiz’e yolculuk etmeyi planlayan bireyler, bu ülkeye 90 günden daha kısa sürecek olan Portekiz yolculukları için Portekiz Schengen Vizesine başvuru yapmalıdırlar. Portekiz’e 90 günden daha uzun sürecek nedenlerle yolculuk edecek olan bireyler Uzun Vadeli Portekiz vizesi için başvuru yapmalıdırlar. Schengen Bölgesi’ne üye olan ülkelere yolculuk etmek isteyen bireyler, yolculuklarını vize müracaatı yaptıkları ülkeden başlatmak şartıyla, aynı vize ile diğer Schengen ülkelerine de yolculuk edebilmektedir. Schengen vizesi, üye ülkelerin konsoloslukları tarafından kısa vadeli (90 günden az olan) yolculuklar için verilen vize türüdür.

Portekiz vizesi için başvuru yapacak bireyler öncelikle Portekiz vizesi başvuru formunu doldurmalıdır. Portekiz vizesi başvuru formu İngilizce ve Türkçe olmalıdır. Portekiz vizesine İstanbul’dan başvuru yapan bireyler başvurularını Macaristan Konsolosluğu aracılığı ile yapacaklarsa, belgelerini Macaristan Konsolosluğu’nun talep ettiği dillere çevirmelidir. Portekiz Konsolosluğu’na Portekiz vizesi için ibraz edilen evraklar, başvuru sahibinin Portekiz’e yolculuk etme amacını, yolculuk masraflarının ne şekilde karşılanacağını ve bireyin Türkiye’ye geri dönmek konusunda kararlı olduğunu gösterir nitelikte olmalıdır.

Portekiz Devletine yolculuk etmek isteyen bireyler, vize işlemleri sırasında Vize Bilgi Sistemi (Visa Information System-VIS) aracılığı ile parmak izi taraması yaptırmak zorundadır. Bu sistem ilk defa 2011 yılı Ekim ayında Afrika’da uygulanmış ve sonrasında dünya çapında tüm Avrupa Birliği (AB), Schengen ülkeleri tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Biyometri işleminin amacı yurtdışı yolculuklarda kimlik dolandırıcılığını engellemektir. Bu nedenle işlemi yaptırması gereken bireyler işlem yapılacağı zaman parmak izi alınacak merkezde hazır bulunmalıdır. Biyometri işleminde dijital parmak tarayıcı ile ellerde bulunan 10 parmağın izi alınır. Parmak izi alma işlemi gizlilik çerçevesinde yapılmaktadır.

Portekiz’e yolculuk etmek maksadıyla vize başvurusunda bulunan bireyler biyometri işlemleri yapılırken herhangi bir sorun oluşmaması için, parmaklarında kesik, hasar ya da kına olmamasına dikkat etmelidir. Ayrıca Türkiye’de oturan üçüncü ülke vatandaşları Türkiye Cumhuriyeti oturum izni ve Türkiye pasaportu sahibi oldukları takdirde Portekiz vizesi başvurularını Türkiye’den yapabilmektedir. Bazı ülkelere dair vize işlemlerini Türkiye’den yaptırabilen şuan savaş bölgesi konumundaki Suriye ve Irak ülkelerinin vatandaşları için de Portekiz vizesi başvurularında oturum izni koşulu aranmaktadır. Bunların dışında vize başvurusu için talep edilen evraklar tam ve doğru olarak temin edilip, İbraz edildiği durumda Portekiz vizesi başvuruları 10-15 iş günü içerisinde sonuçlandırılmaktadır.

Portekiz vizesi başvurusunda bulunacak bireyler vize başvurularının Portekiz ve Türkiye resmi tatillerine denk gelmesi durumunda aksaklık yaşanabileceğini dikkate alarak vize başvurularını olabildiğince erken yapmalıdır. Bir karışıklığa mahal vermemek için işlemlerinizi gelin sizin adınıza biz Vize Merkezi ve şubeleri olarak biz yapalım. Vize Merkezi şubelerimize gelerek ya da bize doğrudan bir telefon açarak Portekiz vizesi için her türlü bilgiyi alabilirsiniz. Size Portekiz vizesi için her türlü danışmanlığı yapmaktan mutluluk duyar ve Portekiz vizesi için başarılar dileriz.

Whatsapp
Whatsapp
Merhaba