Özgürlükler ve yel değirmenleri ülkesi olan Hollanda vizesi için gerekli olan bir takım husus ve işlemler gerekmektedir. Hollanda ile Türkiye arasındaki vize uygulamaları uyarınca Türkiye Cumhuriyeti resmi pasaportları olan Hususi (Yeşil) Pasaport, Hizmet (Gri) Pasaportu ve Diplomatik (Siyah veya Kırmızı) Pasaport hamili olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Hollanda vize işlemlerine tabi olmazlar. Söz konusu pasaport hamilleri pasaport geçerlilik sürelerinin devam etmesi ( seyahatten en az 3 ay sonrasına kadar geçerli olması) ve pasaportun 10 yıldan daha eski olmaması koşuluyla, 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatleri için Hollanda vizesi işlemlerinden muaf tutulurlar. Hollanda’ya seyahatte bulunacak Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları (pasaportlarında geçerli Schengen vizesi yoksa)bu ülkeye giriş yapabilmek için Hollanda vizesi başvurusunda bulunmak zorundadırlar.

Hollanda Schengen Bölgesi’ne üye ülkeler arasında yer almaktadır. Dolayısıyla Hollanda’ya kısa süreli (90 günden az) seyahatte bulunacak kişiler, Hollanda Schengen vizesi için başvuru yapmalıdır. Hollanda Schengen Vizesi sahibi kişiler, seyahatlerini Hollanda’dan başlatmak şartıyla diğer Schengen ülkelerine de Hollanda Schengen vizesi ile seyahat edebilmektedirler. Schengen vizesi, seyahat edilecek Schengen üyesi ülkelerde en fazla 90 gün ikamet etme imkânı sağlamaktadır. Ancak Schengen vizesine ilk defa müracaat edecek kişilere kısa süreli (1 hafta) vize verilir ve bu süre daha sonraki seyahatlerde kademeli olarak arttırılır. Ancak, vizenin kullanımı ve Hollanda seyahatlerinin sıklığı vize süresi bazı durumlarda kişilere daha uzun süre konaklama olanağı sağlanmaktadır.

Hollanda Krallığı’na seyahatte bulunacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Hollanda Vizesi başvurularını Hollanda Konsolosluğu, Hollanda Büyükelçiliği ve Vize Danışma Merkezleri ile Turizm/Seyahat Acentelerine yapabilirler. Burada yılların deneyimli ve güvenilir kadrosu olan Vize Merkezi çalışanlarımızla size her türlü bilgi yardımında ve danışmanlıkta en doğru ve en güvenilir hizmeti sağlamaktan son derece mutluluk duyarız. Hollanda vizesine dair sormak istediğiniz her şeyi çekinmeden sorabilirsiniz.

Hollanda Konsolosluğu, kısa süreli (90 günden az) seyahatlere ilişkin vize başvurularını (istisnai durumlar hariç) birebir kabul etmemektedir. Bu nedenle Hollanda’ya kısa süreli (90 gün süreli) seyahat etmek isteyen kişiler vize işlemlerini Hollanda Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen Vize Başvuru Merkezleri aracılığıyla yapabilirler. Hollanda vizesi başvurusunda bulunan kişilerden biyometrik tarama (parmak izi taraması) talep edilmektedir. İlk olarak 2011 yılının Ekim ayında Afrika’da uygulanmaya başlayan Vize Bilgi Sistemi (Visa Information System-VIS), tüm Avrupa Birliği (AB) Schengen ülkeleri tarafından kullanılmaya başlanmıştır.

Kimlik sahteciliğini engellemek ve vize başvuru sürecini kolaylaştırmak amacıyla başlatılan biyometri işlemi ile ilgili veriler parmak izi merkezlerinde tespit edilmektedir. Dolayısıyla vize başvurusunda bulunan kişilerin kendilerinden alınması zorunlu olan biyometrik veriler( 10 parmak izi) için işlem esnasında hazır bulunması gerekmektedir. Hollanda vize başvurusunda kullanılacak pasaportta vizenin işlenebilmesi için en az 2 boş sayfa bulunmalıdır. Aksi durumda vize başvurusunda bulunan kişi yeni pasaport çıkartmalıdır. Hollanda vize işlemlerinde kullanılacak pasaport son 10 yılda çıkartılmış olmalı ve geçerliliğini Hollanda vizesi geçerlilik tarihinin bitiminden 3 ay sonrasına kadar korumalıdır. Hollanda Konsolosluğu Türkiye ve Hollanda resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir.

Vize başvurusunun resmi tatil tarihlerine tekabül etmesi Hollanda Vizesi işlemlerinin uzamasına neden olacağından Hollanda vizesi başvurusunda bulunacak kişiler, vize başvurusunun Hollanda ve Türkiye resmi tatilleri (Paskalya, Şeker Bayramı, Noel, Yılbaşı / Yeni Yıl) tarihlerine denk gelip gelmediğine dikkat etmelidir. Reşit olmayan (18 yaşından küçük) kişiler Hollanda Vizesi başvurularını anne ve baba tarafından veya yasal vasi ile birlikte yapmalı ya da noter tasdikli muvafakatname belgesi ile birlikte başvurmalıdır. Hollanda Konsolosluğu, Hollanda vize başvurusu ile ilgili gerekli gördüğü durumlarda başvuru sahibini ek görüşmeye çağırabilir. Bütün bunlar sağlandıktan sonra her şeyi Hollanda Konsolosluğuna aktarılır ve süreç başlar. Hollanda vizesine dair merak ettiğiniz her şeyi sorabileceğiniz Vize Merkezi şubelerimizi arayarak daha ayrıntılı bilgi edinebilir ya da merak ettiğiniz herhangi bir şeyi sorabilirsiniz. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Whatsapp
Whatsapp
Merhaba