Hırvatistan Avrupa’nın bir başka parlayan ülkesi. Hırvatistan vizesi için yapılması gereken bazı hususlar ve evraklar lazımdır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bu ülkeye gerçekleştirecekleri seyahatleri öncesi Hırvatistan vizesi almaları zorunlu hale getirilmiştir. Hırvatistan, 1 Nisan 2013 tarihinden itibaren Avrupa Birliği üyesi bir ülke olurken iki ülke arası seyahatler de vize uygulamaları geçerlidir. Hırvatistan Büyükelçiliği Ankara, Hırvatistan Başkonsolosluğu İstanbul, Hırvatistan vizesi ile ilgili hizmetler verirken yine Hırvatistan Başkonsolosluğu tarafından akredite edilmiş kurumlar aracılığıyla Hırvatistan vizesi başvurularında bulunulabilmektedir. Bizler Vize Merkezi olarak tüm şubelerimizle Hırvatistan vizesi adına her türlü danışmanlığı yapan saygın ve güvenilir kadromuzla merak ettiğiniz her şeyi size söylemekten ve Hırvatistan vizesini en kolay yoldan almanız için tecrübeli çalışanlarımızla size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Merak ettiğiniz herhangi bir şeyi Vize Merkezi şubelerimizi arayarak ya da bize mail atarak ulaşabilirsiniz.

Unutmayın ki bu güzel ülkeye gidiş aynı zamanda birçok Avrupa ülkesine de gidebilmek anlamına geliyor. Bunun için ayıca bilmeniz gereken birkaç husus daha var. Onları şu şekilde sayabiliriz: Türkiye Cumhuriyeti Yeşil pasaport, Gri pasaport ve Kırmızı pasaport sahibi kişiler ise 180 gün içerisinde 90 günü geçmeme ön koşulu ile Hırvatistan vizesi işlemlerin de bulunmalarına gerek yoktur. Hırvatistan Konsolosluğunun ekspres vize uygulaması bulunurken, Hırvatistan vizesi normal prosedür şeklinde başvuru yapılması halinde 5 ila 40 iş günü, Hırvatistan ekspres vize işlemleri için başvuru yapılması halinde ise 3 iş günü içerisinde alınabilecektir.

Hırvatistan vizesi, Schengen vizesi değildir fakat Schengen vizesi ile Hırvatistan’ a giriş yapılabilecektir. Ayrıca Hırvatistan vizesi evrakları ile Schengen vizesi evrakları istisnalar dışında benzer özellikler taşımaktadır. Hırvatistan 2013 yılından itibaren Avrupa Birliği üyesidir. Bu tarihten itibaren iki ülke arası karşılıklı vize uygulamaları bulunurken, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Hırvatistan vizesi almaları zorunludur. Hırvatistan vize işlemleri, normal ve ekspres prosedür olarak iki farklı şekildedir. Hırvatistan vize işlemleri normal prosedür ile 5 ila 40 iş günü içerisinde sonuçlanırken, Hırvatistan ekspres vize prosedürü ile 3 iş günü içerisinde alınabilecektir. Bu süreçte bir aksilik çıkmaması, bir sorunla karşılaşılmaması için uyulması gereken tüm hususlara uyulmalıdır.

Hırvatistan vizesi için başvuru yapılınca işlemlerin gerçekleşme sürecini etkileyecek, tatiller, resmi tatiller, bayram tatilleri ve ya olağanüstü durumlar gibi oluşacak gecikmelerin de göz önünde bulundurulması son derece önemlidir. Bunlar gözden geçirilmemiş durumlar olarak algılandığında Hırvatistan vizesi alma süresi değişiklik gösterebilir. Bunlara ek olarak gerekli olan pasaportun geçerlilik süresinin Hırvatistan seyahati sırasını ve sonrasını kapsıyor olması kesinlikle önemlidir. Bu süre zarfında pasaport üzerinde herhangi bir değişiklik yapılmamalı, zarar görmemeli ve deforme olmamalıdır. Bütün istenilenler eksiksiz yapıldığı takdirde sonraki zamanlar için de daha kolay ve hızlı bir vize alımı yapılabilir. Hırvatistan vizesi için daha fazla merak ettiğiniz bir şey ya da öğrenmek istediğiniz bir konu olursa Vize Merkezi şubelerimizden bize ulaşabilirsiniz. Size Hırvatistan vizesi konuşunla kolaylıklar dileriz.

Whatsapp
Whatsapp
Merhaba