Romanya vizesi için diğer ülkeler gibi bir takım kanun ve belgeler gerekmektedir. Bunları sizin için burada derledik. Öncelikle Romanya’ya seyahat edecek olan Umuma Mahsus pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ülkeye seyahat edebilmesi ya da Romanya topraklarını transit geçebilmesi için Romanya vizesi almalarına ihtiyaç vardır. Diplomatik, Hususi ve Hizmet pasaportu hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 6 ay içerisinde 90 gün ile sınırlı olan Romanya seyahatleri için ve ülkeyi transit geçmek için Romanya vize işlemlerine başvuru yapmak zorunda değildir. Herhangi bir Avrupa Birliği (AB) ülkesi ya da Schengen ülkesi tarafından tanzim edilen ikamet tezkeresi sahibi olan ya da İsviçre ile Lichtenstein ikamet tezkerelerine sahip Türkiye vatandaşları vizesiz olarak 5 (beş) günü geçmemek ve ilgili ikamet tezkeresinin geçerlilik süresini aşmamak şartı ile Romanya’yı transit geçebilirler.

Romanya’ya seyahat etmesi gereken kişiler Romanya vizesi başvurularını Romanya Konsolosluğu, Romanya Büyükelçiliği ve Romanya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezlerine yapabilmektedir. Burada bizler Vize Merkezi ve şubeleri olarak Romanya vizesi için her türlü vize danışmanlığı yapmaktan ve size en doğru hizmeti sunmaktan memnuniyet duyarız. Romanya vizesi için merak ettiğiniz her şeyi Vize Merkezi şubelerimizi ziyaret ederek ya da bize bir telefon ederek öğrenebilirsiniz. Ancak biz yine de bilmenizi düşündüğümüz birkaç şeyi daha ekleyelim. Romanya vizesi başvuruları konsolosluklara gitmeden EVIZA portalı üzerinden online olarak da yapılabilmektedir. Bu portal vasıtası ile Romanya Devleti’ne yapılacak seyahatlere ilişkin temin edilebilecek vize türleri ile ilgili gerekli bilgiye ulaşmak ve Romanya Konsolosluğu’ndan Romanya vizesi başvuru işlemleri için randevu almak mümkün olmaktadır.

Bizler Vize Merkezi olarak sizin için randevu alıp gerekli belgeleri doldurmaktan mutluluk duyarız. Romanya vizesi için ayrıca şunları da ekleyebiliriz: Romanya Havaalanı transit vizesi (A Tipi Vize): Romanya Havaalanı’nın uluslararası alanında seyahat edilecek esas ülkenin uçağına bininceye kadar geçen süreyi kapsayan vize çeşididir. Romanya Transit vizesi (B Tipi vize): Romanya’da en fazla 5 gün konaklamak şartıyla ülkeyi transit geçmek amacıyla sunulan Romanya vizesi çeşididir. Romanya Kısa süreli oturum vizesi (C Tipi Vize): Romanya’ya seyahat eden kişilerin 6 ay içerisinde ülkeye ilk giriş tarihinden itibaren kesintisiz olarak ya da birkaç sefer giriş yaparak toplam 90 günü aşmayacak şekilde konaklama hakkı tanıyan Romanya vizesi çeşididir. Romanya Konsolosluğu’na vize başvurusu için sunulacak vize başvuru formu eksiksiz ve doğru olarak doldurulmalıdır.

Romanya vizesi başvurusunda kullanılacak seyahat belgesinde vizenin işlenebilmesi için en az iki boş sayfa bulunmalıdır. Romanya Konsolosluğu’na ülkeye yapılacak seyahatin amacını, kalış süresini, kalış süresince geçinebilecek ekonomik kaynağa sahip olduğunu ve kişinin Romanya seyahatinin bitiminde ülkesine geri döneceğini gösterir belgeler ibraz edilmelidir. Romanya’ya vizesi başvurusu için konsolosluğa sunulan evrakların yeni tarihli olmasına dikkat edilmelidir. Bizler Vize Merkezi olarak sizin bunlar hakkında şüphelenmenizi gerektirmeyecek temiz bir hizmet sunmaktayız. Son olarak şunları da ekleyerek Romanya vizesi için bilmeniz gerekenleri noktalayalım: Romanya vizesi başvurusunda bulunan kişilerin yapacakları seyahatin amacı ve süresi doğrultusunda farklı evraklar ibraz edilmesi istenebilir. Romanya Konsolosluğu’na vize başvurusunda bulunacak kişiler konsolosluk tarafından talep edilen evrakların yanında konsolosluk tarafından hazırlanan vize başvuru formunu eksiksiz olarak doldurup ibraz etmelidir. Romanya vizesi başvurusunda bulunan kişiler vize başvurusu için ibraz ettikleri evrakların yeni tarihli olmasına dikkat etmelidir. Size Vize Merkezi olarak Romanya vizesi için başarılar ve mutlu yolculuklar dileriz.

Whatsapp
Whatsapp
Merhaba