Gizemlerin, antik uygarlıkların ve batı medeniyetinin son diyarı kadar görkemli bir ülke olan Meksika vizesi alabilmeniz için bilmeniz gereken hususları sizler için derledik. Bunları şu şekilde sayabiliriz: Meksika, Meksika’ya seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını Meksika vize prosedürüne tabi tutmaktadır. Sadece T.C. Diplomatik Pasaport sahipleri Meksika vizesinden muaftırlar. Ancak Meksika Devleti’nin 17 Aralık 2013 tarihinden itibaren geçerliliğe soktuğu Elektronik Onay sistemi sayesinde Meksika’ ya turistik, iş, eğitim, gazetecilik ve transit geçiş gibi sebeplerle ziyaret etmek isteyen T.C. vatandaşlarının, Meksika’ya Havayolu ile seyahat etmeleri şartıyla, 30 gün geçerliliği olan tek girişli vize başvurusunu online olarak yapabilmelerine olanak tanımaktadır. Meksika’ ya kara yolu, deniz yolu ya da başka bir ülkeye seyahatle bağlantılı ziyaret etmeyi planlıyorsanız; Meksika Ankara Büyükelçiliği ya da Meksika İstanbul Başkonsolosluğu’na Meksika vize başvurusu yapmanız gerekmektedir. Meksika vizesi sahibinin, pasaportunda geçerli ABD vizesi ve Japonya, İngiltere, Kanada ya da Schengen ikamet izni bulunması halinde Meksika vizesine gerek duymadan, Meksika ülkesine giriş yapılmaktadır. Bu haktan yararlanabilmek için; adı geçen ülkelere ait vize taşıyan pasaportların, Meksika’ya planlanan seyahatin bitiş tarihinden sonra da en az 6 ay geçerlilik süresi taşıdığından emin olmalısınız. Ayrıca bu ülkelere ait oturum izni sahipleri de vizeye ihtiyaçları olmadan Meksika’ya giriş yapmaları mümkündür.

Meksika Konsolosluğu/Elçiliği resmi web sitesi üzerinden elektronik onay sayfası linkinden Online Meksika Vize Başvuru Formu’na ulaşarak, dikkatli ve eksiksiz yanıtlanması durumunda elektronik onay talebi kısa sürede işleme konulmaktadır. Meksika online vize başvuru formunun doldurulması sırasında özen gösterilmesi gereken alanlar; pasaport ya da kimlik kartı bilgileri, seyahat bilgileri ve diğer bilgiler ile ilgili bölümlerde yer alan soruların doğru ve net yanıtlanması çok büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle şüpheye düşmenizi önleyecek ve işinde uzman, güvenilir kadrosu ile adını duyuran Vize Merkezi şubelerimize uğrayarak Meksika vizesi için gerekli olan tüm danışmanlığı sizin için yapmaktan mutluluk duyacağız. İşinizi uzman kadromuz en iyi şekilde ele almaktan memnuniyet duyar. Bunların yanında size ayrıca birkaç şey daha saymak istiyoruz: Meksika Konsolosluğu’nun vize başvurusuna elektronik onay sayfası üzerinden vereceği muhtemel 2 cevap: Başvurunuz onaylandı ya da Başvurunuz reddedildi şeklinde olur.

Meksika Konsolosluğu’nun başvuru için yanıtın olumlu olması halinde çıktının hem uçağa binmek için Havayolları yetkilisine hem de Meksika giriş kapısındaki Gümrük Muhafaza yetkilisine sunulması zorunludur. Online başvurusunda sisteme kaydedilen bilgiler, kişisel belgelerle eşleşmemesi halinde Meksika’ ya uçuşa ya da Meksika’ya girişe izin verilmez. Meksika’ya kara yolu, deniz yolu ya da diğer ülkelerle bağlantılı seyahat etmeyi planlıyorsanız; Meksika Ankara Büyükelçiliği ya da Meksika İstanbul Başkonsolosluğuna Meksika vizesi başvurusu yapmanız doğru olacaktır. Meksika Konsolosluğu Meksika vizesi başvurularını, sizler adına yapmaktan mutlu olacağımızı bilmenizi isteriz. Ayrıca Meksika’ ya ziyaret amacına uygun evraklarla hazırlanmış evrak dosyası ve ıslak imzalı başvuru formunun fotoğraflı aslı ile Meksika Konsolosluğu müracaatı kabul etmektedir. Meksika Konsolosluğu’nun Meksika seyahatine uygun hazırlanan başvuru dosyalarının incelenmesi sırasında dikkat edilen en önemli unsur; kişinin Türkiye’ye geri dönüşünü sağlayacak maddi varlık, sosyal ailevi bağı ya da öğrenim bağlarının olup olmamasıdır. Meksika Konsolosluğu Vize Bölüm yetkilisi, başvuru dosyasını incelerken, ülkeyi terk etme niyetinin olmadığına ve geri dönmek için güçlü bağların bulunduğuna ikna olması halinde vize başvurusunu olumlu sonuçlandıracaktır. Meksika Konsolosluğu/Büyükelçiliği vize başvurularını hafta içi Pazartesi-Cuma 09:00-13:00 arası kabul etmektedir. Meksika Konsolosluğu’na yapılan müracaatlar 20 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Meksika Devleti’nin Türkiye dış temsilciliği Meksika Konsolosluğu ve Türkiye Devleti’nin resmi tatil ve bayramlarında kapalı olduğu günlerin dikkate alınarak, seyahatin aksamaması için Meksika Konsolosluklarına yapılacak vize başvuru işlemlerinin 1 ay evvelinden yapılması gerekmektedir. Daha fazla bilgi için Vize Merkezi şubelerimizi ziyaret edebilir ya da bizi arayabilirsiniz. Size Meksika vizesi başvurunuzda başarılar ve kolaylıklar dileriz.

Whatsapp
Whatsapp
Merhaba