İtalya vizesi almak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İtalya Konsolosluğundan İtalya vizesine başvurmaları gerekmektedir. Bunun için yapılması zorunlu bazı işlemler bulunmaktadır. Pasaportlarında çok girişli ve geçerlilik süresi devam eden Schengen vizesi bulunan kişiler, bu vize ile ilk Schengen ülke giriş şartını yerine getirmeleri sebebiyle, İtalya seyahatlerini de bu vize ile gerçekleştirebilirler. Hususi (Yeşil) Pasaport, Hizmet (Gri) Pasaportu ve Diplomatik (Siyah ve Kırmızı) Pasaport sahibi olan kişiler 180 günlük zaman diliminde 90 günü aşmayan İtalya seyahatlerinde İtalya vizesi başvurusundan muaf tutulmaktadırlar. Kısa süreli İtalya vize başvuruları konsolosluğa doğrudan yapılamamaktadır. Bu yüzden İtalya’ya kısa süreli seyahat etmek isteyen kişiler vize başvurularını İtalya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş kurumlara ya da Turizm/Seyahat Acentelerine yapmalıdır. Burada biz Vize Merkezi olarak size her türlü yardımı yapmada hazır bulunmaktayız. Yılların verdiği tecrübe ve güvenilir kadrosu ile Vize Merkezi her türlü soru ve sorununuz konusunda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyacaktır.

İtalya Devleti Schengen Anlaşması’na taraf olduğu için Schengen Bölgesi’ne üye ülkeler arasında bulunmaktadır. Bundan dolayı İtalya Schengen vizesi sahibi kişiler seyahatlerini İtalya’dan başlatmak koşuluyla diğer Schengen ülkelerine de seyahat edebilmektedirler. İtalya’ya seyahat gerçekleştirecek olan kişiler, İtalya’ya yapacakları seyahat 90 güne kadar ise, İtalya Schengen Vizesi için müracaat etmelidir. İtalya’ya 90 günden daha uzun sürecek sebeplerle seyahat etmek isteyen kişiler ise Uzun Süreli İtalya vizesi müracaatı yapmalıdır. İtalya vizesi başvurularında öncelikle dikkat edilmesi gereken evrak İtalya vize başvuru formudur. İtalya vizesi için başvuru yapacak kişiler vize başvuru formunu İtalyanca ve Türkçe olarak, büyük harflerle ve eksiksiz doldurmalıdır.

İtalya vizesi için başvuruda bulunan kişiler, İtalya Konsolosluğu’na, planladıkları İtalya seyahati ile ilgili olarak seyahatin amacını, seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını ve vize başvurusunda bulunan kişinin Türkiye’ye geri dönme yönündeki motivasyonunu gösterir evraklar ibraz etmelidir. İtalya vize başvuru formu ile diğer evraklarda yer alan bilgilerin birbirini destekler nitelikte, doğru ve tam olması vize başvurusunun olumlu sonuçlanması açısından önemlidir. Seyahatinizin niteliğine uygun vize türüne göre evraklar da değişiklik gösterebilmektedir. Bizler Vize Merkezi olarak bu konuların hepsinde size yardımcı olmak için bir telefon ya da mail kadar uzaktayız. Güvenilir kadromuzla işinizi en düzgün şekilde yapmaktan memnuniyet duyarız. Unutmayın ki düzgün bir İtalya vizesi size Avrupa’nın ve dünyanın da kapılarını açacaktır. Bu yüzden başvurunuzda dikkatli olmalısınız. Burada önemli bazı hususlardan biri de şudur: İtalya vizesi için müracaatta bulunan kişiler, diğer Schengen ülkelerinde olduğu gibi kimlik sahteciliğinin önüne geçilmesi için, vize başvurularının bir parçası olarak Biyometri İşlemi (parmak izi taraması) yaptırmakla yükümlüdür.

İtalya vize ücreti ve vize harç bedeli kişinin seyahat amacına ve vizenin kategorisine göre değişiklik gösterebilir. Vize harç bedelinin yatırıldığını gösteren dekontun başvuru evrakları arasında bulunması gerekmektedir. İtalya vizesi işlemleri, belgeler doğru ve eksiksiz sunulduğu takdirde hiçbir aksilik çıkmaz ise 1 gün süren vize alımları, 1 hafta hatta evrak tamamlama süresine göre 1 aya kadar uzayabilir. İtalya’ya seyahat etmek isteyen kişiler, seyahatlerini planladıkları tarihte gerçekleştirmek için vize başvurularını seyahat tarihinden 30 gün önce yapmalıdır. İtalya vizesi için her türlü bilgiyi bulacağınız Vize Merkezi şubelerimize telefon açarak, mesaj atarak ya da doğrudan gelerek istediğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz. Tecrübeli kadromuzla İtalya vizesi alınmasında size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Whatsapp
Whatsapp
Merhaba