Avrupa’nın bu modern, doğasıyla baş döndüren ve özgürlükleri ile insanı çeken ülkesi olan İsviçre’ye gidebilmek için İsviçre vizesi almanız gerekir. Bunun için bilmeniz gerekli olan bir takım hususları sizler için burada derledik. İsviçre’ye seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus (bordo) hamili vatandaşları İsviçre vizesi başvurusunda bulunmak mecburiyetindedirler. İsviçre Devleti Schengen Bölgesi’ne üye bir ülkedir. Dolayısıyla, pasaportlarında geçerli Schengen vizesi bulunmayan Umuma Mahsus (bordo) pasaport hamili kişiler bu ülkeye gerçekleştirecekleri kısa süreli (90 güne kadar olan) seyahatler öncesinde İsviçre Schengen vizesine başvurmalıdır. Hususi, Diplomatik veya Hizmet Pasaportu hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatler için İsviçre vizesi başvurusu yapma mecburiyeti yoktur. İsviçre’ye seyahat etmeyi planlayan kişiler vize başvurularını İsviçre Konsolosluğu’na, İsviçre Büyükelçiliği’ne ve İsviçre Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş kurumlardan biri olan Vize Merkezi şubelerimize yapabilirler.

İsviçre’ye uzun süreli( aile birleşimi, oturum, çalışma gibi…..) sebeplerle seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de yaşayan üçüncü ülke vatandaşları başvurularını direkt olarak İsviçre Ankara Büyükelçiliği’ne ve İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu’na yapmalıdır. Ancak İsviçre Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk Departmanı kapandığı için Türkiye’de yaşayan İsviçre vatandaşlarının konsolosluk hizmetleri ve vize ile ilgili bütün işlemler 15 Nisan 2013 tarihinden itibaren İstanbul’da bulunan İsviçre Başkonsolosluğu tarafından yürütülmektedir. İsviçre’ye seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Hususi Pasaport (Yeşil) ve Diplomatik Pasaport (Siyah) ve Hizmet (Gri) Pasaportu hamili olanlar 6 ay içerisinde 90 gün ile sınırlı seyahatlerini vizesiz gerçekleştirebilmektedir. İsviçre Schengen Bölgesi üyesidir. Dolayısıyla bu ülkeye seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İsviçre Konsolosluğu’na İsviçre vizesi başvurusu yapmalıdır.

Schengen vizesi; Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovenya, Slovakya, İspanya, İsveç ve İsviçre’de geçerlidir. Schengen vizesi, seyahat edilecek Schengen üyesi ülkelerde en fazla 90 gün kalma hakkı verdiğinden, ticaret ya da çalışma amaçlı seyahatler için uygun değildir. İsviçre’ye seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize başvurularını İsviçre Konsolosluğu’na Konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş kurumlardan biri olan Vize Merkezi şubelerimizden yapabilirler. Vize Merkezi olarak İsviçre vizesine dair her türlü vize danışmanlığını yapmaktan memnuniyet duyarız. Bunların yanında ayrıca eklemek istediğimiz birkaç şey daha var. Bunları da şu şekilde sayabiliriz: İsviçre’ye seyahat edecek kişilerden, vize işlemleri sırasında talep edilen Vize Bilgi Sistemi (Visa Information System-VIS) ilk defa 2011 yılının Ekim ayında Afrika’da uygulanmış, sonrasında dünya çapında tüm Avrupa Birliği (AB) Schengen ülkeleri tarafından kullanılmaya başlanmıştır.

Kimlik sahteciliğini engellemek amacıyla yapılan biyometri işleminde, veriler parmak izi merkezlerinde tespit edilir. Bu yüzden vize başvurusunda bulunan kişilerin kendilerinden alınması zorunlu olan biyometrik veri( 10 parmak izi) için işlem esnasında hazır bulunmaları gerekmektedir. İsviçre’ye seyahat edecek olan kişiler son 5 yıl içinde biyometrik tarama yaptırmışsa tekrar bu işlemi yaptırma zorunluluğu yoktur. Ancak bu durumdaki kişilerden verilerle ilgili herhangi bir sorun (bulanık vs.) olması durumunda tekrar veri talep edilebilir. İtalya, Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İzlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan gibi birçok ülkede kullanılan ve her geçen gün biraz daha yaygın hale gelen biyometri işlemi 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren Türkiye’de de kullanılmaktadır. İsviçre vizesi başvurusunda bulunan kişiler başvuru işlemlerini gerçekleştirmek için TLS Contact Vize Başvuru Merkezi’nin web sitesini ziyaret ederek randevu almalı ve kuruma randevu bildirimi çıktısı ile birlikte gitmelidir.

İsviçre’de ailesi olan ve randevularını önceden almış Suriyeli vatandaşlar, Arapça olan bütün belgelerini yeminli tercüman vasıtasıyla İngilizceye çevirmek zorundadır. Bu kişiler eğer kendilerini İngilizce, Türkçe ya da Almanca ifade edemiyorsa vize başvuru işlemleri için yanında konuşmaları tercüme edecek bir kişi ile gitmelidir. İsviçre Konsolosluğu’na başvuruda bulunurken İsviçre ve Türkiye resmi tatilleri (Paskalya, Şeker Bayramı, Kurban Bayramı, Noel, Yılbaşı / Yeni Yıl) nedeniyle işlem sürelerinin uzaması söz konusu olabileceği için başvurunun bu tarihlere denk gelip gelmediğini göz önünde bulundurulmalıdır. 18 yaşından küçük (reşit olmayan) kişiler vize başvurularını anne ve baba tarafından veya yasal vasi ile birlikte ya da bu kişilerin iznini gösterir muvafakatname ile yapmalıdır. Vize başvurusunda kullanılacak seyahat belgesinde (pasaportta) vizenin belirtileceği en az iki boş sayfanızın olmaması durumunda, başvuru yapılmadan önce yeni bir pasaport alınmalıdır. İsviçre vizesi için bilmek istediğiniz başka bir durum ya da belirtmek istediğiniz bir şey varsa Vize Merkezi şubelerimizi ziyaret edebilir ya da bizi doğrudan arayabilirsiniz. Size gerekli danışmanlığı ve yardımcı olacağımız konuları bildirmekten mutluluk duyacağız. İsviçre vizesi için size kolaylıklar diler ve Vize Merkezi şubelerimizde sizi görmekten keyif duyarız.

Whatsapp
Whatsapp
Merhaba