Belçika vizesinde uygulanması zorunlu olan bazı durumlar vardır ki bunlar Belçika vizesi almada çok önemlidir. Belçika Schengen Bölge üyesi bir ülke olması koşuluyla, Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus Pasaport hamili Türk vatandaşların, Belçika’ya gerçekleştirecekleri seyahatlerinde Belçika vize uygulamasına tabi olduklarını bilmeleri gerekmektedir. T.C. Yeşil Pasaport (hususi), Gri Pasaport (hizmet) ve Siyah Pasaport (diplomatik) hamili kişiler ise, Belçika’ya seyahat sebebi turistik, ticari veya aile ziyareti amaçlı seyahatlerinde Belçika vizesinden muaftırlar. Belçika vizesi için resmi pasaport hamilleri, Belçika’ya 180 gün içerisinde 90 günlük seyahatlerinde Belçika vize işlemlerinde bulunmadan ve seyahat belgelerinin geçerlilik süresini kontrol ederek Belçika vizesi almadan giriş yapabilirler. Pasaport türü fark etmeksizin, Belçika seyahatini vize alarak veya vize muafiyeti anlaşmalarından yararlanarak gerçekleştirecek kişilerin pasaport geçerlilik sürelerini kontrol ederek ülkeye giriş yapmaları ve ilgili pasaportların Belçika sınırlarının terk edilmesinin ardından en az 3 ay geçerlilik süresinin olması önemle tavsiye edilir. Son 10 yıl içerisinde alınmış, karşılıklı en az 2 boş sayfası bulunan ve Belçika seyahati sonrası en az 3 ay geçerliliği bulunan pasaportlar vize başvuru işlemleri için başvuru sahibinin pasaportunun sahip olması gereken şartlardır. Belçika vizesi işlem başvurularını incelemek ve değerlendirmekle yetkili olan Belçika Konsolosluğu ve Belçika Büyükelçiliği vize müracaatlarını doğrudan kabul etmemektedir.

Kısa süreli Belçika Schengen vize başvurularının koordineli olarak çalışmakta olduğu ve yetkilendirdiği Vize Başvuru Merkezleri ya da akredite edilmiş seyahat turizm acentaları aracılığıyla iletilmesini zorunlu tutmaktadır. Bizler Vize Merkezi şubeleri olarak burada güven kazanmış ve tecrübeli çalışanlarımızla Belçika vizesine dair bilmeniz gereken her konuda danışmanlık yapmak üzere hizmetinizde bulunuyoruz. Merak ettiğiniz her şeyi bizden öğrenebilirsiniz. Sizleri Vize Merkezi şubelerimizde görmekten memnuniyet duyarız. İşinizi kolaylaştırmak bizim işimiz. Bu yüzden ayrıca birkaç bilgi daha eklememiz daha sağlıklı bir Belçika vizesi adına kolaylık içerecektir. Belçika vize başvurusu yapan tüm başvuru sahipleri, Belçika Vize Başvuru Formu’nu İngilizce-Fransızca-Almanca –Felemenkçe dillerinden biri ile eksiksiz yanıtlanması, seyahat amacını destekleyen belgelerle başvuru dosyasının hazırlanması ve konsolosluk yetkilisinin Belçika vize başvuru sahibinin seyahat bitiminde Türkiye’ye geri dönmesini gerektiren sıkı bağlarının bulunduğunu kanıtlayıcı belgeleri sunması; Belçika Konsolosluğu’nun Belçika vize başvurusu için yerine getirilmesini talep ettiği zorunlu şartların karşılanmasını gerektirmektedir.

Başvuru Formu, imzalanmış ve tarih atılmış eksiksiz doldurulmuş olmalıdır, vize tipine uygun dokümanlar ve orijinal pasaport ölçülerine sahip fotoğraf ile başvurunun yapılması zorunludur. Belçika Konsolosluğu vize başvuru merkezlerine, Belçika Schengen Vize işlem başvuruları randevu alarak yapılmaktadır. Belçika Konsolosluğu vize başvuru merkezlerinden alınacak randevuların online randevu sistemi veya çağrı merkezi aracılığıyla vize müracaatı öncesi alınması zorunludur. Belçika vize başvuruları için randevu alma işlemi hafta içi her gün Pazartesi-Cuma Saat: 08:30-12:00 ile 13:00-14:30 arasında gerçekleştirilebilmektedir. Belçika Schengen vize müracaatında bulunan kişilerin Biyometrik bilgilerini ibraz etmeleri zorunludur. Biyometrik bilgilerini ibraz etmemiş kişilerin Belçika vize başvuru işlemleri sonuçlanmayacaktır.

12 yaş altı Belçika vize başvuru sahiplerini Biyometrik bilgilerini ibraz etmekten muaftır. Ancak bu kişiler Belçika vize başvuruları sırasında şahsen gelmek durumundadır. 12 – 18 yaş aralığında bulunan vize başvuru sahipleri ise, Belçika vize başvuruları sırasında ebeveyn veya bir vasi’ leri ile birlikte başvuru merkezinde hazır bulunmalıdırlar. 12 ile 18 yaş arası vize başvuru sahipleri Belçika vize başvuruları için Biyometrik bilgilerini ebeveynleri ile birlikte beyan edebileceklerdir. Bütün bunların dışında merak ettiğiniz başka hususlar varsa Vize Merkezi şubelerimizi arayarak daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Belçika vizesi danışmanlığında bizi aramaktan çekinmeyin. Güzel yolculuklar diler Vize Merkezi olarak başarılı bir Belçika vizesi almanızı temenni ederiz.

Whatsapp
Whatsapp
Merhaba